Blog

Dobre praktyki HR na trudny czas

Autor: Karolina Weigl | 04 marzec 2022

Coachwise - warsztaty | szkolenia | coaching

W gronie kilkunastu Mentorówi Dyrektorów HR zaangażowanych w HR RAZEM na bieżąco konsultujemy sytuację i działania, jakie podejmowane są w organizacjach. Poniżej dzielimy się dobrymi praktykami.

Dobre praktyki HR na trudny czas:

1. Pamiętajmy – najbliższy czas to maraton, a nie sprint.

Rozłóżmy swoje siły, tak aby starczyło ich również kiedy pierwsze emocje i adrenalina opadną. Przed nami miesiące zarządzania nowymi i kryzysowymi sytuacjami.

Przygotujmy się do długoterminowych wyzwań. Bądźmy uważni i powstrzymujmy zrywy na rzecz skutecznych działań.

2. Pomagajmy mądrze. Wybierajmy działania, które są najbardziej potrzebne oraz będą miały najskuteczniejszy efekt.

„Jako Bank Gospodarstwa Krajowego, zamiast zbiórek odzieży i żywności otworzyliśmy specjalne konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie.”
Więcej informacji https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/indywidualny/post,9659,pomoc-dla-ukrainy-%E2%80%93-powstalo-specjalne-konto-do-wplat.html

„Skontaktowaliśmy się z wojewodami (Podkarpackiego, Lubelskiego), aby precyzyjnie określić potrzeby. Kierujemy celowaną pomoc. Zaopiekujemy się dziećmi z Domu Dziecka.”

3. Zadbajmy o siebie, aby móc pomagać innym. Zadbajmy o wsparcie psychologiczne (telefony psychologiczne, webinaria, szkolenia) dla pracowników z Polski.

Tak jak w samolocie najpierw nakładamy maseczkę sobie, a potem dziecku – tak kluczowym staje się zadbanie o siebie, aby móc pomagać innym.

„Ograniczyłam sprawdzanie wiadomości do 1-3 razy dziennie, aby móc zadbać o swoją formę”

“W trudnych sytuacjach wychodzi z nas to co najlepsze i to co najgorsze. Może się zdarzyć, że ktoś nas oszuka lub zachowa się tak, że zrani nasze uczucia. Na szczęście tych sytuacji nie jest dużo. Nie wyolbrzymiajmy ich. Pamiętajmy o wielu, wielu innych dobrych postawach. Łatwiej sobie wtedy z tym poradzić. ”

Każdy na wieści o wojnie i trudnych wydarzeniach reaguje inaczej.

„W pierwszej kolejności zadbaliśmy o naszych kluczowych ludzi, którzy będą dalej rozmawiać z menedżerami. Otworzyliśmy telefon z pomocą psychologiczną dla wszystkich pracowników. Przewidujemy, że największa potrzeba pomocy psychologicznej pojawi się za 2-3 tygodnie, jak opadnie adrenalina.”

„Zapewniliśmy wsparcie psychologiczne zespołowi koordynującemu pomoc dla studentów z Ukrainy. Powstała dedykowana grupa na Teamsach, na którym odbywają się webinaria i szkolenia antystresowe, o tym jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak udzielać pomocy, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie.”

“Organizujemy szkolenie dla HRBP w jaki sposób rozmawiać z menedżerami, aby Ci dalej mogli wspierać swoich menedżerów. 

4. Wspierajmy pracowników i studentów z Ukrainy finansowo oraz organizacyjnie.

„Na Uniwersytecie powołaliśmy zespół koordynujący pomoc dla studentów z Ukrainy oraz ich rodzin. Zespół w zajęciu się rodzinami, które do nich przyjechały. Studentom z Ukrainy umorzyliśmy płatności za akademik i czesne. Wykładowcy nagrywają wykłady, które można odsłuchać w razie potrzeby, a wszelkie nieobecności są usprawiedliwiane.”

Warto włączyć osoby z dobrą znajomością j. ukraińskiego w pomoc dla uchodźców. czasami potrzeba pomocy w wypełnieniu dokumentów, zaopiekowania się dziećmi, wyjścia z nimi do kina, itd…    

5. Uświadamiajmy zagraniczne oddziały naszych firm, że Ukraina potrzebuje ich wsparcia.

„Jako firmy możemy lobbować, pokazywać czego potrzebują uciekający przed wojną oraz Polska jako kraj, który przyjął najwięcej uchodźców. Każdy kraj, każdy pracownik międzynarodowej organizacji może pomóc. Czasem wystarczy wskazać jak to zrobić.”

6. Kierujmy klarowne potrzeby do Rządu Polskiego, aby móc sprawnie i legalnie zatrudniać obywateli Ukrainy.

Aby móc w firmach zająć się legalizacją pracy Ukraińców potrzeba odpowiednich działań Rządu. Sygnalizujmy klarownie jakie mamy potrzeby – legalizowanie pobytu, aby umożliwić zatrudnianie. 

7. Skupiajmy się na tym, na co mamy wpływ.

Szczególne podziękowania dla członków zespołu HR Ekspertów, którzy podzielili się dobrymi praktykami:

Anna Glib, Beata Wojciechowska, Dorota Szeląg-Zegarska, Maja Chabińska-Rossakowska, Magdalena Legęć, Magdalena Gera-Pikulska, Magdalena Wiszniowska-Tomaszewska, Elżbieta Gołąb, Zuzanna Piasecka, Joanna Sosnowska, Irek Zyzański

Jeśli podobał Ci się artykuł udostępnij go: