Kiedy mentoring, a kiedy coaching?

Jakiego wsparcia potrzebuje biznes?

Przez ostatnie lata coaching znacząco umocnił się w biznesie. Menedżerowie mają coraz większą świadomość  po co i  kiedy po niego sięgnąć. Coaching nie jest już „wymierzany”, ale pożądany  przez ludzi biznesu! Profesjonalni HR Partnerzy wiedzą, kiedy zaproponować coachów wewnętrznych, a kiedy eksperta z zewnątrz.

Kiedy coach zewnętrzny?

Najczęściej pojawiające się cele Indywidualnych Programów Coachingowych, do których zapraszani są coachowie CoachWise często wynikają z awansów na stanowiska dyrektorskie. Pojawia się wtedy potrzeba nowego dookreślić strategii, priorytetów, ustalenia relacji z otoczeniem czy właściwego przedstawienia się na arenie międzynarodowej. Klienci często pracują też nad osobistym stylem zarządczym, który będzie dopasowany do bieżących potrzeb organizacji, sprzyjający współpracy z wielopokoleniowymi lub wirtualnymi zespołami.

Równie ważnym jest doskonalenie relacji i stylu komunikacji z pracownikami, peersami, zarządem. Coachowie wewnętrzni w dużych firmach najczęściej pracują z  nowo awansowanymi menedżerami pomagając im określić kierunek kariery wewnątrz organizacji czy wspierając zarządzanie zwinnymi zespołami.

Kiedy mentoring?

Bardzo ważną i cenioną rolę rozwojową pełni mentoring wewnętrzny. W firmach naszych Klientów, przygotowani w specjalnych programach mentorzy, wspierają menteesów w rozwoju przywództwa, czy budowaniu dojrzałości biznesowej. Peer mentorzy stają się wsparciem merytorycznym dla kolegów, a koordynatorzy programu otaczają opieką stażystów w organizacjach. Mentoring zatacza coraz szersze kręgi stając się powszechnie stosowanym, dostępnym i użytecznym narzędziem rozwojowym, które zarazem sprzyja przekazywaniu i utrzymaniu know- how i kultury organizacyjnej.

Jednak to, co jest nowym zjawiskiem zyskującym wyraźną popularność, to sięganie po zewnętrznych mentorów w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie biznesowo – rozwojowe.

Ostatnio prowadziłam rozmowę badania potrzeb z pewnym Dyrektorem, który zadzwonił w sprawie coachingu. Usłyszałam, że najbardziej zależy mu na pracy z fachowcem z konkretnej branży, na kimś, z kim mógłby przestrzelić pomysły, zanim wprowadzi je w życie… Idealnie byłoby, gdyby ten ktoś miał doświadczenie we wprowadzaniu transformacji w stronę zwinności, odrobił swoje lekcje w zarządzaniu technologiami i zespołem oraz był gotów się nimi otwarcie podzielić. Tak sformułowane potrzeby wskazywały jednoznacznie na potrzebę mentora.

Tak, jak i w przypadku wyboru coacha, wybór mentora do współpracy jest sztuką. Nie wystarczy wiedza ekspercka – umiejętność prowadzenia procesu rozwojowego, znajomość technik i narzędzi jest równie ważna. Jest wielu ekspertów na rynku gotowych dzielić się doświadczeniem zawodowym –  nie każdy jednak potrafi robić to umiejętnie i skutecznie.


Poniżej zaprezentujemy podstawowe różnice między mentorem a coachem w aspekcie celów, ekspertyzy i wykorzystania zasobów.

Rozwiązania hybrydowe

Przykładem takiego rozwiązania jest przytoczona powyżej historia o Kliencie. Po zakończonym etapie pracy z Mentorem nad „twardymi” biznesowymi aspektami, kolejnym krokiem była praca z coachem – żeby poszerzyć wachlarz narzędzi pozyskiwania ambasadorów/zwolenników do współpracy.  W takich przypadkach również przydatne jest, jeśli coach i mentor w danym procesie są odpowiednio przygotowani do pracy rozwojowej, korzystają z tego samego aparatu pojęciowego a ich działania wzajemnie się uzupełniają.

Co daje Menedżerom praca z coachem i mentorem biznesowym?

Zapraszamy do obejrzenia 36. Forum CoachWise™.