Blog

„Podnoszenie kwalifikacji (Re-) i przekwalifikowywanie się (Up-Skilling), aby przygotować się na Nową Gospodarkę” Artykuł Pawła Sopkowskiego

11 maj 2023

Coachwise - warsztaty | szkolenia | coaching

Transformacja technologiczna, demograficzna i kulturowa ma daleko idące konsekwencje dla organizacji i osób indywidualnych. Ciągłe zmiany prawdopodobnie utrzymają się przez dłuższy czas, a eksperci sugerują, że powrót do „normalnego” trybu życia i pracy może nigdy nie nastąpić. Musimy się przygotować i zapewnić odpowiednie wsparcie, aby pomóc złagodzić to w jak największym stopniu.

Częścią rozwiązania jest wspieranie podnoszenia lub przekwalifikowywania się, tak abyśmy byli gotowi, na Nową Gospodarkę. Poprzednia recesja z lat 2008-2009 mogłaby dostarczyć pewnych informacji na temat rodzajów programów, które mogłyby działać w tym kontekście i warto byłoby je ponownie przeanalizować i wyciągnąć wnioski z wcześniejszych doświadczeń.

Podnoszenie kwalifikacji jest niezbędne

W badaniu People Proffesion 2021 zrealizowanym w UK (środowisko HR) w 2021 r. pojawiają się następujące dane:

UpSkilling i Reskilling

W Wielkiej Brytanii 50% respondentów stwierdziło, że musiało podnieść swoje kwalifikacje, a 11% – przekwalifikować się (łącznie 61%). W Irlandii 49% respondentów musiało podnieść swoje kwalifikacje, a 18% przekwalifikować się (w sumie 67%).

Ponadto, patrząc na rozpiętość ośmiu krajów w badaniu, wspólne podnoszenie i przekwalifikowywanie jest charakterystyczną cechą na arenie międzynarodowej, jak pokazano na powyższym wykresie. Wnioski są oczywiste.

Re- i Up-skilling jest … TAŃSZY

Raport Financial Services Skills Commission (FSSC) i PwC UK wykazał, że firmy świadczące usługi finansowe mogą zaoszczędzić do 49 100 funtów na pracowniku, gdy przekwalifikują pracownika, w porównaniu do zatrudniania kogoś nowego z odpowiednimi umiejętnościami.

Jak wynika z danych, przekwalifikowanie pracownika usług finansowych kosztuje średnio 31 800 funtów, podczas gdy podejście „zwolnienia i ponownego zatrudnienia” niesie ze sobą średni koszt 80 875 funtów.

Różnice między upskillingiem a reskillingiem

Podnoszenie kwalifikacji obejmuje szkolenie pracowników w celu poszerzenia ich istniejącej wiedzy i zestawów umiejętności. To pozwoli im dostosować się do zmian w ich wymaganiach zawodowych i stale rozwijać swoją obecną ścieżkę kariery, jednocześnie przyczyniając się bardziej produktywnie do Twojej firmy. Z drugiej strony przekwalifikowanie oznacza zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju, które wyposażą ich w nowe zestawy umiejętności potrzebnych do podjęcia nowej roli, innej niż ich obecny kierunek kariery. Ten proces umożliwi najlepszym talentom z ograniczonymi możliwościami rozwoju w ich obecnej roli zmianę pozycji w Twojej firmie. Pomoże to również zatrzymać wartościowych pracowników , którzy już udowodnili swoją wartość, ale nie mogą pełnić tej samej roli.

Reskilling i upskilling w praktyce

Wspieranie pracowników w rozwoju kariery to ogromna szansa dla pracodawców. Nie tylko sprawi, że Twoi obecni pracownicy będą bardziej wydajni i wydajni w pracy, ale może również stać się skuteczną strategią rekrutacji i utrzymania pracowników. W rezultacie możesz zaoszczędzić około pół do dwukrotności rocznego wynagrodzenia pracownika w zakresie rotacji pracowników. Ostatecznie może to być świetny sposób na zbudowanie silniejszej marki pracodawcy. Ponieważ kiedy Twoi pracownicy czują więź z Twoją firmą, jest bardziej prawdopodobne, że polecą Cię w swojej sieci osobistej i zawodowej. W ten sposób, co pozwala przyciągnąć nowe różnorodne talenty. W tym artykule podzielimy się naszymi najlepszymi strategiami podnoszenia i przekwalifikowywania Twoich pracowników, abyś mógł skorzystać z tego, co oferują te procesy.

Praktyczne kroki:

  1. Przeprowadź analizę luk w umiejętnościach
  2. Daj pracownikom swobodę decydowania o rozwoju ich kariery
  3. Dostosuj style uczenia się
  4. Nagradzaj pracowników za ich wysiłki w zakresie podnoszenia lub przekwalifikowywania
  5. Stale oceniaj i udoskonalaj w oparciu o zmieniające się potrzeby

Wniosek

Podnoszenie kwalifikacji i zmiana kwalifikacji są niezbędne, aby organizacje mogły prosperować w ciągle zmieniającym się środowisku biznesowym dzięki ciągłej automatyzacji i transformacji cyfrowej. Aby więc pozostać konkurencyjnym, należy teraz bardziej niż kiedykolwiek inwestować w rozwój pracowników i budować kulturę uczenia się przez całe życie. Tworząc odpowiednie środowisko i zachęcając pracowników do korzystania z dostępnych możliwości uczenia się, możesz czerpać korzyści z wysoce zmotywowanej i zaangażowanej siły roboczej, która jest dobrze przygotowana do przyszłej pracy.

Autor: Paweł Sopkowski, Prezes CoachWise

Jeśli podobał Ci się artykuł udostępnij go: