Blog

„Coaching pomaga długofalowo”. Lider CoachWise w wywiadzie dla portalu „Biznes z klasą”

12 kwiecień 2022

Coachwise - warsztaty | szkolenia | coaching

– Można powiedzieć, że to czego się uczymy na kursach coachingowych, to pewien zestaw narzędzi, do obsługi samego siebie, swoich najbliższych, jakichś rodzinnych i biznesowych historii. Jest to wspaniałe doświadczenie, bo ono naprawdę pomaga w życiu, długofalowo – podkreśla Paweł Sopkowski. Właściciel CoachWise udzielił obszernego wywiadu na temat coachingu portalowi „Biznes z klasą”.

Inicjator programu HR Mentoring Grupowy, który jest ekspertem szkoleń biznesowych z wieloletnim doświadczeniem, podzielił się spostrzeżeniami na temat coachingu. Jak przyznał w rozmowie z portalem, na początku coaching okazał się dla niego „brakującym ogniwem” dla uzyskania lepszej efektywności we wdrażaniu nowych rozwiązań. Paweł Sopkowski podsumował, na czym polega istota coachingu. Zwrócił uwagę na fakt, że termin ten bywa błędnie postrzegany.

 – Coaching nie jest terapią, tzn. nie koncentruje się na poszukiwaniu dysfunkcji i problemów. Stawiamy na wyciąganie wniosków, analizowanie swojej sytuacji. Dokonujemy refleksji, na podstawie której mobilizujemy siebie i swoje środowisko, by wykonywać jakiś krok we właściwą stronę, pożądaną przez siebie, co jest ważne, a nie przez coacha, firmę, żonę czy męża – zaznaczył ekspert w wywiadzie. Paweł Sopkowski podkreślił, że coaching nie polega na wskazywaniu i sugerowaniu konkretnego kierunku. Koncentruje się na wspólnym odkrywaniu innej perspektywy w spojrzeniu na siebie, co pozwala podjąć dobrą decyzję w sprawie kariery.

  – Czasami rolą coacha, w procesie będzie również to, żeby klient utwierdził się w wyborach, których dokonał. Oznacza to, że zmiana w procesie coachingowym, nie tylko polega na pojawieniu się nowego, ale że mamy np. więcej determinacji i motywacji, żeby kontynuować to, co było stare – powiedział Paweł Sopkowski w wywiadzie.  Jak zaznaczył lider Coach Wise, coaching to bardzo trudna profesja, żeby być bardzo dobrym w tym zawodzie, trzeba poświęcić lata, jednak jego efekty przynoszą ogromną satysfakcję.

Jeśli podobał Ci się artykuł udostępnij go: